Advertisement

EDN SPORTS CALENDAR: March 23-30

Mar. 22—Baseball

Arcola at Louisville (North Clay), 10 am

Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond) at Neoga, 10 am

Effingham (St. Anthony) at Breese (Central), 11 am

Farina (South Central) at Farina (South Central) Round Robin, 11 am

Moweaqua (Central A&M) at Altamont, 10 am

Mt. Vernon (H.S.) at Effingham (H.S.), 11 am

Newton at Pana, 11 am

Windsor/Strasburg (Stewardson-S.) at Windsor/Strasburg (Stewardson-S.) Round Robin, 10 am at Windsor

Boys Tennis

Teutopolis at Metamora Red and White Tournament, TBD

Softball

Farina (South Central) at Casey (C.-Westfield) Tournament, TBD

Mattoon at Windsor/Strasburg (Stewardson-S.), 10 am at Windsor

Newton at Pana, 11 am

Fairfield Spring Swing

Game 1- Fairfield v. Woodlawn at West Field, 8:30 am

Game 2- Albion (Edwards County) v. Teutopolis at Middle Field, 10 am

Game 3- Patoka/Odin v. Grayville at West Field, 10 am

Game 4- Carmi (C.-White County) v. Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) at Middle Field, 8:30 am

Sullivan Round Robin

Game 1- Sullivan v. Effingham (St. Anthony), 12 pm

Game 2- Mulberry Grove v. Effingham (St. Anthony), 1:45 pm

Game 3- Sullivan v. Mulberry Grove, 3:30 pm

Baseball

Broadlands (Heritage) at Neoga, 4:30 pm

Effingham (St. Anthony) at Salem, 4:30 pm

Farina (South Central) at Altamont, 4:30 pm

n Louisville (North Clay) at Bethany (Okaw Valley), 4:30 pm

Mahomet (M.-Seymour) at Teutopolis, 5 pm

n Moweaqua (Central A&M) at Windsor/Strasburg (Stewardson-S.), 4:30 pm at Windsor

Mulberry Grove at Dieterich, 4:30 pm

Toledo (Cumberland) at Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond), 4:30 pm

Softball

Altamont at Sullivan, 4:30 pm

Bethany (Okaw Valley) at St. Elmo/Brownstown, 4:30 pm

Casey (C.-Westfield) at Toledo (Cumberland), 4:30 pm

Highland at Effingham (St. Anthony), 4:30 pm

Louisville (North Clay) at Cowden (C.-Herrick)/Beecher City, 4:30 pm

Mulberry Grove at Dieterich, 4:30 pm

Neoga at Paris, 4:30 pm

Oblong at Newton, 4:30 pm

Olney (Richland County) at Teutopolis, 4:30 pm

Vandalia at Farina (South Central), 4:30 pm

Windsor/Strasburg (Stewardson-S.) at Mt. Zion, 4:30 pm

Track and Field

Altamont, Effingham (H.S.), Toledo (Cumberland) at Effingham (H.S.) Meet, 4:15 pm

Effingham (St. Anthony) at Robinson Meet, TBD

Neoga at Marshall Meet, 4:30 pm

Baseball

Effingham (St. Anthony) at Flora, 4:30 pm

Farina (South Central) at Mulberry Grove, 4:30 pm

Louisville (North Clay) at Dieterich, 4:30 pm

Neoga at Brownstown/St. Elmo, 4:30 pm

Patoka/Odin at Cowden (C.-Herrick)/Beecher City, 4:30 pm

Teutopolis at Breese (Mater Dei), 4:30 pm

Toledo (Cumberland) at Lawrenceville, 4:30 pm

Windsor/Strasburg (Stewardson-S.) at Newton, 4:30 pm

Boys Tennis

Casey (C.-Westfield) at Newton, 4:30 pm

Effingham (St. Anthony) at Robinson, 4:30 pm

Softball

Bluford (Webber) at Louisville (North Clay), 4:30 pm

Dieterich at Windsor/Strasburg (Stewardson-S.), 4:30 pm at Windsor

Neoga at Arcola, 4:30 pm

Newton at Hutsonville/Palestine, 4:30 pm

Patoka/Odin at Cowden (C.-Herrick)/Beecher City, 4:30 pm

n Toledo (Cumberland) at Altamont, 4:30 pm

Track and Field

n Effingham (St. Anthony) at Sullivan Meet, 4:30 pm

n Brownstown/St. Elmo, Cowden (C.-Herrick)/Beecher City, Teutopolis at Teutopolis Meet, 4:15 pm

n Windsor/Strasburg (Stewardson-S.) at Moweaqua (Central A&M) Meet, 4 pm

Wednesday, March 27, 2024

Baseball

n Effingham (H.S.) at Shelbyville, 4:15 pm

n Effingham (St. Anthony) at Altamont, 4:30 pm

n Windsor/Strasburg (Stewardson-S.) at Paris, 4:30 pm

Softball

n Farina (South Central) at Effingham (St. Anthony), 4:30 pm

n Hutsonville/Palestine at Toledo (Cumberland), 4:30 pm

n Windsor/Strasburg (Stewardson-S.) at Macon (Meridian), 4:30 pm

Track and Field

n Louisville (North Clay) at Flora Meet, 4 pm

Thursday, March 28, 2024

Baseball

n Carmi (C.-White County) at Louisville (North Clay), 4:30 pm

n Casey (C.-Westfield) at Neoga, 4:30 pm

n Effingham (H.S.) at Chatham (Glenwood), 4:30 pm

n Farina (South Central) at Brownstown/St. Elmo, 4:30 pm

n Mulberry Grove at Cowden (C.-Herrick)/Beecher City, 4:30 pm

n Olney (Richland County) at Newton, 4:30 pm

Boys Tennis

n Effingham (H.S.) at Salem, 4:30 pm

n Newton at Paris, 4:30 pm

n Teutopolis at Shelbyville, 4:30 pm

Softball

n Albion (Edwards County) at Newton, 4:30 pm

n Dieterich at Martinsville, 4:30 pm

n Farina (South Central) at Neoga, 4:30 pm

n Marshall at Effingham (H.S.), 4 pm

n Mulberry Grove at Cowden (C.-Herrick)/Beecher City, 4:30 pm

n Olney (Richland County) at Altamont, 4:30 pm

n St. Elmo/Brownstown at Louisville (North Clay), 4:30 pm

n Vandalia at Teutopolis, 4:30 pm

n Villa Grove at Windsor/Strasburg (Stewardson-S.), 4:30 pm at Windsor

Track and Field

n Brownstown/St. Elmo at Shelbyville Meet, 4 pm

n Neoga, Newton at Newton Girls Meet, 4:30 pm

n Neoga, Newton at Robinson Boys Meet, 4 pm

Friday, March 29, 2024

Baseball

n Flora at Altamont, 10 am

n Newton at Toledo (Cumberland), 4:30 pm

n Ramsey at Farina (South Central), 4:30 pm

n Windsor/Strasburg (Stewardson-S.) at Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond), 4:30 pm

Softball

n Effingham (H.S.) at Toledo (Cumberland), 4:30 pm

n Flora at Altamont, 10 am

Saturday, March 30, 2024

Baseball

n Farina (South Central) at Pinckneyville, 11 am

n Louisville (North Clay) at Freeburg Round Robin, TBD

n Mt. Zion at Effingham (H.S.), 11 am

n Teutopolis at St. Joseph (S.J.-Ogden), 10 am

Softball

n Effingham (H.S.) at Mt. Zion, 11 am

n Farina (South Central) at Carlyle Round Robin, 10 am

n Maroa (M.-Forsyth) at Neoga, 11 am

n Newton at Vandalia, TBD

n Teutopolis at Vandalia Tournament, TBD

Track and Field

n Toledo (Cumberland) at Warrensburg (W.-Latham) Invitational, 10 am