Advertisement

Edgewater, Lake Mary, Seminole hold firm atop Super 16 rankings

Lake Mary coach Scott Perry raved about the Rams all-around effort on offense, defense and special teams following Friday’s 49-21 district win at Apopka.

“It’s all been growing together, all three phases of it,” Perry said of his team.

The undefeated Rams (8-0), No. 2 in the Sentinel Super 16 rankings, play Friday at No. 3 Sanford Seminole (7-2) for the Class 4 Metro District 2 championship.

No matter the result of that Week 10 outing, recent history suggests it’s merely a preamble for what’s to come next month as Lake Mary, Seminole and Apopka are each expected to return to the 4M Region 1 playoffs.

“The reality is, if we make the playoffs we’re either going to see Seminole or Apopka again,” Perry said with a grin.

Apopka (5-3), which dropped four spots to No. 10, plays Thursday at No. 14 Ocoee (4-5). The Knights returned to the rankings in place of Wekiva after winning 52-21 at Windermere High (3-6).

No. 6 Olympia (6-2) and No. 7 Winter Park (7-0) can wrap up district championships Thursday during a full night of Orange County games.

One exception to that OCPS schedule is No. 16 Bishop Moore (5-3) vs. Lake Buena Vista (4-3) on Friday for the District 4 title in Class 2M.

No. 1 Edgewater (9-0) is off this week ahead of next Friday’s season finale at longtime Orlando rival Boone (4-4).

The Super 16 consists of schools in Orange, Seminole, Osceola, Lake and southwest Volusia counties. Last week’s ranking and win-loss records are included in parentheses.

Sentinel Super 16

1. Edgewater (9-0): Jayden Alexander-Felton and Kyle Meadows intercepted passes as Eagles won 45-0 at Horizon (4-4). Next: Nov. 3 at Boone (4-4).

2. Lake Mary (8-0): Jaylan Golden recorded a sack while John Scarelli and Brad Billups recovered fumbles in 49-21 win at then-No. 6 Apopka (5-3). Next: Friday at No. 3 Seminole (7-2).

3. Seminole (7-2): ‘Noles recovered two fumbles and held host Lake Brantley (1-7) to 49 offensive yards during 48-0 win. Next: Friday vs. No. 2 Lake Mary (8-0).

4. DeLand (6-2): Bulldogs tallied seven sacks, including three by senior MJ Smokes, in district-clinching 14-3 win at No. 9 Orange City University (7-1). Next: Friday vs. New Smyrna Beach (6-2).

5. Jones (5-3): Lamarius Fair forced two fumbles and D’Antre Robinson and Deandre McDaniel Jr. intercepted passes during 68-47 win vs. then-No. 14 Wekiva (4-5). Next: Thursday at Horizon (4-4).

6. (7) Olympia (6-2): Romelo Ware rushed six times for 94 yards and three touchdowns and four players caught TD passes in 48-8 win vs. Freedom (1-7). Next: Thursday vs. No. 13 West Orange (3-5).

7. (8) Winter Park (7-0): Tecorri Gorney-Williams scored on a kick return and Nicholas Simpson returned a fumble for touchdown during 62-6 win vs. Colonial (1-7). Next: Thursday at Timber Creek (3-5).

8. (10) Lake Minneola (6-3): Dane Thompkins rushed 21 times for 233 yards and 4 TDs and Anthony Franklin returned an interception for TD as Hawks won 63-33 vs. Ocala Forest (4-4). Next: Nov. 3 at Lakeland Lake Gibson (4-4).

9. Orange City University (7-1): Owen Baylor converted on a field-goal attempt and Ethan Matzinger forced a fumble in 14-3 loss vs. No. 4 DeLand (6-2). Next: Friday vs. Lyman (6-3).

10. (6) Apopka (5-3): Malachi Davey scored on a 95-yard interception return and Marcus Grant rushed for a 54-yard TD in 49-21 loss vs. No. 2 Lake Mary (8-0). Next: Thursday at Evans (4-4).

11. (12) Dr. Phillips (5-3): Panthers forced two fumbles and recorded two sacks during 10-3 win at then-No. 11 West Orange (3-5). Next: Thursday at No. 14 Ocoee (4-5).

12. (13) Oviedo (6-2): Marquet Williams had 7 receptions for 184 yards and 4 TDs as Lions clinched district title with 49-21 win at Lyman (6-3). Next: Friday vs. Winter Springs (0-8).

13. (11) West Orange (3-5): Ameer Elghazaly led Warriors with 12 tackles and one fumble recovery in 10-3 loss vs. then-No. 12 Dr. Phillips (5-3). Next: Thursday at No. 6 Olympia (6-2).

14. (NR) Ocoee (4-5): Joshua Guerrier rushed for two scores and Tavion Greaves caught 7 passes for 172 yards and 2 TDs as Knights won 52-21 at Windermere High (3-6). Next: Thursday vs. No. 11 Dr. Phillips (5-3).

15. Leesburg (8-1): Yellow Jackets held an opponent to 14 points or less for the eighth time this season during 49-7 win at Umatilla (1-7). Next: Monday vs. Dover Specially Fit Academy (4-0).

16. Bishop Moore (5-3): Bjorn Jurgensen finished 10-for-14 passing for 215 yards and 6 TDs in 59-0 win at Deltona (0-8). Next: Friday vs. Lake Buena Vista (4-3).

Next in line: 17. Evans (4-4), 18. Wekiva (4-5), 19. Hagerty (6-2), 20. Lyman (6-3).

This article originally appeared on OrlandoSentinel.com. Email J.C. Carnahan at jcarnahan@orlandosentinel.com.