Advertisement

Conference call: A look at area high school all-conference and all-county boys' basketball players

Apr. 20—The News-Gazette All-Area boys' basketball team is a wrap. But we're not done recognizing some of the area's top talents. Here's how eight local all-conference and two all-county teams turned out for the 2023-24 season, with area players in bold:

Apollo All-Conference

First Team

PLAYER SCHOOL

JC Anderson Mt. Zion

Jackson Bohm Mahomet-Seymour

Bryce Jean Mattoon

Lyncoln Koester Mt. Zion

Adam Rudibaugh Charleston

SECOND Team

PLAYER SCHOOL

Luke Bonnstetter Charleston

Sam Driscoll Mt. Zion

Landyn Hannah Mahomet-Seymour

Brayden Trimble Mt. Zion

Andrew Wetzel Mattoon

Big 12 All-Conference

First Team

PLAYER SCHOOL

Chris Bush Champaign Central

Noah Cleveland Normal Community

Eoin Dillon Peoria Notre Dame

Nate Moore Normal West

Dieterich Richardson Peoria Manual

Diddy Robinson Danville

Braylon Roman Normal Community

Lathan Sommerville Peoria Richwoods

Leshawn Stowers Peoria

Jaheem Webber Normal Community

SECOND Team

PLAYER SCHOOL

Jared Jackson Peoria Richwoods

Rico Jackson Peoria

DaQuan Little Peoria Richwoods

Todd Makabu Centennial

Malcolm Morris Urbana

Niko Newsome Normal Community

Jadin Schilb Centennial

Tavie Smith Peoria Richwoods

Gerrell Trapps Peoria Manual

HONORABLE MENTION

PLAYER SCHOOL

Aidyn Beck Champaign Central

Daniel Finley Peoria Manual

Tommy Graham Peoria Notre Dame

Taylor Hafermann Normal West

Marcus Jackson Urbana

Devan Larkin Danville

Voldy Makabu Centennial

Diante Mann Peoria

CENTRAL ILLINOIS All-Conference

First Team

PLAYER SCHOOL

Kaiden Gardner Warrensburg-Latham

Dawson Graves Clinton

Sebastian Hill Meridian

Jack Jokisch Shelbyville

Jordan Quinn Tuscola

Mason Walker Clinton

SECOND Team

PLAYER SCHOOL

Brody Boehm Shelbyville

Brooks Cluver Clinton

Josiah Hortin Tuscola

Mason Jones Shelbyville

Lleyton Miller Meridian

Kam Sweetnam Tuscola

HONORABLE MENTION

PLAYER SCHOOL

Brooks Brown Meridian

Brayden Hickey Warrensburg-Latham

Hunter White Central A&M

Chase Wells Shelbyville

Sawyer Woodard Tuscola

EAST CENTRAL ILLINOIS

All-Conference

First Team

PLAYER SCHOOL

Cameron Carson Judah Christian

Brock Helmuth Arthur Christian

Max Holderby Normal Calvary

Josh Kalmes Cornerstone

Caleb Lade Cornerstone

James Lee Arthur Christian

Braydon Mora Judah Christian

Kyson Pflum Arthur Christian

TJ Smith DeLand-Weldon

Will Thoma Cornerstone

Nick Turley Greenview

Ty Zeller Normal Calvary

HONORABLE MENTION

PLAYER SCHOOL

Olisa Allanah Uni High

Eli Clinton Cornerstone

Coleman Clougherty Uni High

Carson Davis Greenview

Josh Skowronski Arthur Christian

HEART OF ILLINOIS All-Conference

First Team

PLAYER SCHOOL

Kesler Collins Flanagan-Cornell

Nick Feather Heyworth

Jonah Funk El Paso-Gridley

Tyler Heffren Eureka

Micah Meiss El Paso-Gridley

Brady Ruestman Fieldcrest

Ethan Storm Lexington

SECOND Team

PLAYER SCHOOL

Brayden Elliott GCMS

Griffin Hari Lexington

Jozia Johnson Fieldcrest

Alex Maas Heyworth

Chancesaye Maxon Jr. El Paso-Gridley

Brayden Stombaugh Tri-Valley

Grant Williams Tremont

HONORABLE MENTION

PLAYER SCHOOL

Tyce Albritton Deer Creek-Mackinaw

Ty Cribbett GCMS

Sam Edmundson LeRoy

Jerry Hahn Deer Creek-Mackinaw

Ryan Hopkins Fisher

Cole Kennedy Ridgeview

Ed Lorton Fieldcrest

Connor Reichman Fieldcrest

Jasper Tarr LeRoy

First-Team DEFENSE

PLAYER SCHOOL

Jonah Funk El Paso-Gridley

Jordan Heider Fieldcrest

Ryan Kaiser Tremont

Ethan Storm Lexington

Nick Traugott Tri-Valley

HONORABLE-MENTION DEFENSE

PLAYER SCHOOL

Tyce Albritton Deer Creek-Mackinaw

Seth Jones Flanagan-Cornell

Spencer Kleist GCMS

Tyler Wills Heyworth

ILLINI PRAIRIE All-Conference

First Team

PLAYER SCHOOL

Kerr Bauman Pontiac

Tyler Curl Prairie Central

Tanner Jacob St. Joseph-Ogden

Henry Thomas Unity

Riley Weber Pontiac

Trey Welter Monticello

SECOND Team

PLAYER SCHOOL

Stephen Braun Chillicothe IVC

Henry Brummel Pontiac

Peace Bumba St. Thomas More

Levi Goad Prairie Central

Logan Smith St. Joseph-Ogden

Andrew Thomas Unity

HONORABLE MENTION

PLAYER SCHOOL

Trey Eller Bloomington CC

Ross Gawenda Rantoul

Colin Hayes Bloomington CC

Wilson Kirby St. Thomas More

Tanner Siems St. Joseph-Ogden

Noah Steiner Paxton-Buckley-Loda

LINCOLN PRAIRIE All-Conference

First Team

PLAYER SCHOOL

Brett Bushue Sullivan

Gibson Dickens Okaw Valley

Jalynn Flowers Argenta-Oreana

Jackson Miller Arcola

Braden Montgomery Okaw Valley

Tyson Moore Cerro Gordo/Bement

Connor Nettles ALAH

Braden Phillips Arcola

Layne Rund Villa Grove

SECOND Team

PLAYER SCHOOL

Gerardo Alanis Arcola

Dirk Lane Sullivan

Ethan Mahan Argenta-Oreana

Colin Michaels Blue Ridge

Jayce Parsons ALAH

Lukas Shadwick Villa Grove

Tanner Thomas Arcola

Rylan White Heritage

HONORABLE MENTION

PLAYER SCHOOL

Will Fuson Cerro Gordo/Bement

Zack Harmon Cumberland

Chase Logue Argenta-Oreana

Dylan Miller Okaw Valley

Isaac Price Blue Ridge

VERMILION VALLEY All-Conference

First Team

PLAYER SCHOOL

Kollin Asbury Armstrong-Potomac

Alec Harrison Oakwood

Ayden Ingram BHRA

Keison Peoples BHRA

Owen Root Hoopeston Area

SECOND Team

PLAYER SCHOOL

Evan LaBelle Watseka

Dierks Neukomm Cissna Park

Gavin Schunke Milford

Evan Webb Salt Fork

Drew Wichtowski Westville

THIRD Team

PLAYER SCHOOL

Jackson Dudley Oakwood

Tyler Read Iroquois West

Jameson Remole Salt Fork

Connor Rhoads Chrisman

Kendrick Sigerill Hoopeston Area

Micah Stanford BHRA

HONORABLE MENTION

PLAYER SCHOOL

Easton Barney Westville

Caleb Clutteur Milford

Chaz Dubois BHRA

Carsen Dudley Oakwood

Wyatt Eisenmann Hoopeston Area

J.J. Hall Georgetown-Ridge Farm

Peyton Kummerle Schlarman

Triston Lehmkuhl Chrisman

Myles Lynch Watseka

Jace Pankey Iroquois West

Nathan Rogers Armstrong-Potomac

Seth Walder Cissna Park

Grant Wilson Salt Fork

ALL-VERMILION COUNTY

PLAYER SCHOOL

Kollin Asbury Armstrong-Potomac

Jackson Dudley Oakwood

Alec Harrison Oakwood

Ayden Ingram BHRA

Keison Peoples BHRA

Owen Root Hoopeston Area

Kendrick Sigerill Hoopeston Area

Micah Stanford BHRA

Evan Webb Salt Fork

Drew Wichtowski Westville

SPECIAL MENTION

PLAYER SCHOOL

Easton Barney Westville

Chaz Dubois BHRA

Carsen Dudley Oakwood

Wyatt Eisenmann Hoopeston Area

J.J. Hall Georgetown-Ridge Farm

Jameson Remole Salt Fork

Mason Rush Hoopeston Area

Brody Taflinger Oakwood

HONORABLE MENTION

PLAYER SCHOOL

Trenton Montez Hoopeston Area

Nathan Rogers Armstrong-Potomac

Cameron Steinbaugh Westville

Cort Vermillion Oakwood

A'John Watson Georgetown-Ridge Farm

Grant Wilson Salt Fork

ALL-IROQUOIS COUNTY

PLAYER SCHOOL

Blake Chandler Clifton Central

Evan LaBelle Watseka

Myles Lynch Watseka

Ty Miller Donovan

Dierks Neukomm Cissna Park

Aidan Podowicz Clifton Central

Tyler Read Iroquois West

Gavin Schunke Milford

Seth Walder Cissna Park

Griffen Walters Donovan