Advertisement

Boys Wrestling Rankings Jan. 25

Jan. 26—Class A wrestling rankings

Individual

103 — 1, Emerson Nose, Laurel; 2, Diego Rodriguez, Bigfork; 3, Ian Dillard, Ronan; 4, Tyson Syth, Sidney; 5, Marquis Abad, Butte Central; 6, Chase Davis, Corvallis.

113 — 1, Gordon Knapp, Sidney; 2. Traic Fainter, Columbia Falls; 3, Luc Chef, Ronan; 4, Phillip Westrick, Lockwood; 5, Colt McCord, Lewistown; 6, Corbin Long, Frenchtown.

120 — 1, Cole Rodgers, Three Forks; 2, Elijiah Nose, Laurel; 3, Ridge Cote, Ronan; 4, Kona Fandrich, Lockwood; 5, Jaxson Sterling, Columbia Falls; 6, Travis Nygard, Frenchtown.

126 — 1, Cole Krutzfeldt, Lockwood; 2, Brenner Mullin, Sidney; 3, August Courville, Ronan; 4, Tristan Swanson, Glendive; 5, Jacob Murphy, Three Forks; 6, Cooper Hardy, Frenchtown.

132 — 1, Cale Nedens, Hardin; 2, Dalton Hinebauch, Lockwood; 3, Cole Johnson, Frenchtown; 4, Michael Moorman, Laurel; 5, Aaron Schmitz, Sidney; 6, Matt Lemer, Havre.

145 — 1, Nathaniel Hill, Laurel; 2, Brody Ketterling, Lockwood; 3, Brody Keysor, Sidney; 4, Blake Hoevner, Columbia Falls; 5, Issac Birdsley, Miles City; 6, Markey Erikson, Libby.

145 — 1, Reece Graves, Sidney; 2, Tahj Wells, Browning; 3, Holden Hoiness, Laurel; 4, Tristan Stygles, Havre; 5, Jerin Coles, Bigfork; 6, Trace Stienmetz, Lockwood.

152 — 1, Kade Wersland, Laur.; 2, Reinhaud Bold, Havre; 3, Billy Gustafson, Columbia Falls; 4, Layne Alexander, Billings Central; 5, Brayden Rate, Frenchtown; 6, Conner Benson, Libby.

160 — 1, Miles Wells, Hardin; 2, Blasé Cronk, Columbia Falls; 3, Ty Schepens, Sidney; 4, Owen Younger, Laurel; 5, Keaton Wergin, Glendive; 6, Tel Holland, Dillon.

170 — 1, Landon Bishop, Ronan; 2, Beau Marves, Laurel; 3, Runo Pallone, Hardin; 4, Hank Hagenbarth, Dillon; 5, Landen Caplette, Havre; 6, Dillion Warner, Frenchtown.

182 — 1, Wyatt Ellen, Fergus; 2, Tristan Fisher, Ronan; 3, Rowdy Crump, Columbia Falls; 4, Pierce Caplette, Havre; 5, Evan Tidwell, Bigfork; 6, Heston Hinebauch, Lockwood.

205 — 1, Jace DeShazer, Libby; 2, Cole Dalke, Ronan; 3,Seth Meyer, Lockwood; 4, Jack Pallett, Fergus; 5, Thor Fulgham, Sidney; 6, Nate Goodluck, Hardin.

HWT — 1, Holden Meyed, Miles City); 2, Tommy Lewis, Havre; 3, Austin Brush, Frenchtown; 4, Layne Powers, East Helena; 5, Ty Brown, Laurel; 6, Caleb Kleinke, Sidney.

Team Ranking

1, Laurel

2, Sidney

3, Ronan

4, Columbia Falls

5, Lockwood

6. Frenchtown

7. Miles City

8. Havre

9. Hardin

10. Three Forks

Class AA wrestling rankings

Individuals

103 — 1, Cody Westlake, Belgrade; 2, Danny Green, Skyview; 3, Kellen Downing, Flathead; 4, Aiden Sweat, Glacier; 5, Jackson Roby, West; 6, Keegan Hunt, Butte.

113 — 1, Nolan Brown, Belgrade; 2:, Cael Floerchinger, Great Falls; 3, Zach Morse, West; 4, Paydon De La Garza, CMR; 5, Jayce Kolendich, Sentinel; 6, Wyatt Shull, Capital.

120 — 1, Chris Grossman, Skyview; 2, Cade Ross, Skyview; 3, Hunter Arriaga, Flathead; 4, Logan Shores, West; 5, Garrett Bosch, Glacier; 6, Talan Trettin, Gallatin.

126 — 1, Keyan Hernandez, West; 2, Mason Gutenberger, Belgrade; 3, Cashton Spolar, Capital; 4, Diesel Thompson, Flathead; 5, William Barnes, Flathead; 6, Ross Tolliver, Great Falls.

132 — 1, Makael Aguayo, West; 2, Devin Grossman, Skyview; 3, Tristan Vladic, Senior; 4, Aiden Downing, Flathead; 5, Sam Elliot, Great Falls; 6, Kade Wallace, Sentinel.

138 — 1, Chris Acuna, Senior; 2, Gage Clothier, Great Falls; 3, Daniel Evert, Flathead; 4, Landon De La Garza, CMR; 5, Jack Ryan, West; 6, Carter Sanderson, West.

145 — 1, Kaleb Shine, Glacier; 2, Jace Komac, Great Falls; 3, Kyle Ard, Senior; 4, Dane Lake, Flathead; 5, Gavin Cotton, Great Falls; 6, Colby Reichenbach, West.

152 — 1, Kale Baumann, Great Falls; 2, Demetri Salaris, Senior; 3, Lane Chivers, Flathead; 4,Will Stepan, Butte; 5, Gabe Rosales, West; 6, Niko Coles, Glacier.

160 — 1, Dylan Block, Great Falls; 2, Timmy Rodriguez, Senior; 3, Maverick McEwen, Butte; 4, Boden Bentley, West; 5, Logan Stansberry, Flathead; 6, Cooper McGovern, Gallatin.

170 — 1, Logan Cole, Senior; 2, Ryder English, Great Falls; 3, Mark Ahner, Glacier; 4, Peyton Cicero, West; 5, Adien Cuchine, Butte; 6, Quinn Hale, West.

182 — 1, Cole Graham, Capital; 2, Anthony Garcia, West; 3, Gunnar Thompson, Flathead; 4, Gage Allen, CMR; 5, Kohen Riley, Flathead; 6, Tommy Springman, Gallatin.

205 — 1, Anders Thompson, Flathead; 2, Cooper Frietag, West; 3, Daniel Mann, Great Falls; 4, Ben Rodgers, Belgrade; 5, Noah Dionne, CMR; 6, Garrett Henson, Butte.

285 — 1, Sawyer Troope, Flathead; 2, Hudson Weins, Bozeman; 3, Kade Schleeman, Butte; 4, Max Lee, Senior; 5, Christian Allies, Senior; 6, Brandon Cole, West.

Team Ranking:

1. Billings West: 116

2. Flathead: 113

3. Great Falls Highs: 102

4. Billings Senior: 86

5. Belgrade: 51

6. Billings Skyview: 48