Advertisement

Boys Hoops: C-Falls routs Libby; Whitefish cruises

Feb. 14—COLUMBIA FALLS — Mark Robison scored a team-high 15 points, 12 in Columbia Falls' dominant first quarter, and the Wildcats downed the Libby Loggers 71-29 Tuesday in Northwest A boys basketball.

Robison hit two 3-pointers in the first quarter while the Cats (12-6 overall, 8-2 in the Northwest A) rolled to a 34-7 lead.

Cody Schweikert added 14 points, Jace Hill 12 and Hunter Goodman 11 for C-Falls. All of Chance Miller's six rebounds came at the offensive end.

Tyler Andersen and Aidan Rose had 10 points easy for Libby (1-11, 3-15).

Columbia Falls earned the league's No. 2 seed and will face Dillon, the Southwest A No. 3 seed, in the first round of next week's Western A Divisional in Butte.

Libby 7 10 7 5 — 29

C-Falls 34 18 11 8 — 71

LIBBY — Aidan Rose 10, Tristan Andersen 2, Ryan Beagle 4, Tyler Andersen 10, Isaac Lamere 2, David Beck 1.

COLUMBIA FALLS — Dayne Tu 2, Mark Robison 15, Hunter Hoerner 2, Alihn Anderson 2, Jace Hill 12, Chance Miller 4, Easton Brooks 7, Stanley Stremick 2, Cody Schweikert 14, Hunter Goodman 11.

Whitefish 61, Polson 45

WHITEFISH — Mason Kelch hit five 3-pointers and scored 25 points for Whitefish, which steadily pulled away in the second half.

Kelch had four treys and 16 points after intermission, and teammate Mason Genovese hit four threes of his own on the way to 14 points. CJ Thew added 11 points.

Anthony Lichtenberg led Polson with 14 points.

These two teams will face off again Thursday in a play-in game. The winner will face either Libby or Ronan Saturday for a spot in next week's Western A Divisional.

Polson 9 15 6 15 — 45

Whitefish 11 18 12 20 — 61

POLSON — Anthony Lichtenberg 14, Torrin Ellis 2, Jesse Vail 6, Brock Henriksen 1, Maddox Bird 6, Ezra Fasthorse 4, Brenden Griffin 4, Landon Palbo 3, Landon Dejaarlais 3, Cason Graham 2.

WHITEFISH — Mason Kelch 25, CJ Thew 11, Mason Gonovese 14, Carson Gulick 4, Dane Hurt 2, Calvin Eisenbarth 4.

Standings and Pairings

Through Feb. 13

Western AA

Hellgate 11-0 14-1

Butte 7-4 9-6

Glacier 6-4 7-7

Helena 6-4 6-8

Capital 4-6 4-10

Sentinel 4-7 8-7

Big Sky 4-7 7-8

Flathead 0-10 0-14

Northwest A

Browning 10-2 14-4

Columbia Falls 10-2 12-6

Bigfork 7-5 9-9

Ronan 7-5 10-8

Whitefish 6-6 10-8

Polson 1-11 2-16

Libby 1-11 3-15

Northwest A Play-in Games

Thursday

TBA — Libby at Ronan

TBA — Polson at Whitefish

Saturday

TBA — Thursday winners, victor earns fourth seed to Western A Divisional Feb. 22-24 in Butte

District 7-B

Eureka 10-0 14-3

Thompson Falls 8-2 11-6

Plains 5-5 11-7

Superior 4-6 6-12

Mission 2-8 2-16

Troy 1-9 6-12

District 7-B Tournament, Deer Lodge

Tuesday

Mission 52, at Superior 43

Plains 59, Troy 45

Friday

Eureka vs. Mission, 2 p.m.

Thompson Falls vs. Plains, 3:45 p.m.

Saturday

Loser-outs, 9 a.m.

Consolation, 2 p.m.

Championship, 5:30 p.m.

Tuesday's Scores

BOYS

Belgrade 51, Billings Skyview 50

Billings Central 63, Billings Senior 52

Butte 60, Glacier 52

Lewistown 41, Miles City 29

Mission 62, Alberton-Superior 43

Missoula Big Sky 54, Flathead 52

Plains 59, Troy 45

Plentywood 73, Westby 37

Savage 50, Richey-Lambert 30

Whitefish 61, Polson 45