Advertisement

Boys basketball 2024 state tournament pairings and results

Mar. 22—Thursday, March 21

At Target Center

Cherry 78, Russell-Tyler-Ruthton 46

Nevis 78, Mountain Lake-Comfrey 54

At Target Center

West Central Area 64, Heritage Christian Academy 53

Fertile-Beltrami 64, Goodhue 57

Friday, March 22

At Williams Arena

Cherry 76, Nevis 58

No. 2 West Central Area (28-3) vs. No. 3 Fertile-Beltrami (26-6), 2 p.m.

Friday, March 22

At Concordia University

Russell-Tyler-Ruthton 83, Mountain Lake-Comfrey 65

Heritage Christian Academy 68, Goodhue 54

Saturday, March 23

At Williams Arena

No. 1 Cherry (30-2) vs. West Central Area/Fertile-Beltrami winner, 11 a.m.

Saturday, March 23

At Concordia University

No. 5 Nevis (24-8) vs. West Central Area/Fertile-Beltrami loser, 10 a.m.

Saturday, March 23

At Concordia University

Russell-Tyler-Ruthton (24-8) vs. Heritage Christian Academy (22-8), 8 a.m.

Wednesday, March 20

At Williams Arena

Breck 76, Waseca 42

Minnehaha Academy 63, Pequot Lakes 47

At Target Center

Albany 87, Jackson County Central 66

Lake City 72, Pelican Rapids 61, OT

Friday, March 22

At Williams Arena

No. 1 Breck (29-1) vs. No. 5 Minnehaha Academy (15-14), 6 p.m.

No. 2 Albany (29-2) vs. No. 3 Lake City (25-5), 8 p.m.

Thursday, March 21

At Concordia University

Pequot Lakes 51, Waseca 48

Jackson County Central 74, Pelican Rapids 65

Saturday, March 23

At Williams Arena

Breck/Minnehaha Academy winner vs. Albany/Lake City winner, 5 p.m.

Saturday, March 23

At Concordia University

Breck/Minnehaha Academy loser vs. Albany/Lake City loser, 12 p.m.

Friday, March 22

At Concordia University

No. 4 Pequot Lakes (27-5) vs. Jackson County Central (23-9), 2 p.m.

Wednesday, March 20

At Williams Arena

Totino-Grace 57, Stwartville 48

DeLaSalle 70, Orono 64

Mankato East 80, Chisago Lakes 41

Alexandria 72, Minneapolis South 70

Thursday, March 21

At Williams Arena

Totino-Grace 74, DeLaSalle 67

Mankato East 65, Alexandria 62

Thursday, March 21

At Concordia University

Stewartville 72, Orono 69, OT

Minneapolis South 77, Chisago Lakes 73

Saturday, March 23

At Williams Arena

No. 1 Totino-Grace (26-5) vs. No. 2 Mankato East (28-2), 1 p.m.

Saturday, March 23

At Concordia University

No. 5 DeLaSalle (21-10) vs. No. 3 Alexandria (25-6), 12 p.m.

Friday, March 22

At Concordia University

Stewartville (27-4) vs. Minneapolis South (22-6), 4 p.m.

Wednesday, March 20

At Target Center

Wayzata 77, Rogers 64

Cretin-Derham Hall 57, No. 4 Farmington 56

Eagan 73, Park Center 70

Minnetonka 83, Coon Rapids 36

Thursday, March 21

At Williams Arena

Wayzata 74, Cretin-Derham Hall 48

Minnetonka 68, Eagan 45

Thursday, March 21

At Concordia University

Farmington 98, Rogers 69

Park Center 90, Coon Rapids 54

Saturday, March 23

At Williams Arena

No. 1 Wayzata (29-1) vs. No. 3 Minnetonka (24-6), 8 p.m.

Saturday, March 23

At Concordia University

No. 5 Cretin-Derham Hall (25-5) vs. Eagan (18-13), 4 p.m.

Friday, March 22

At Concordia University

No. 4 Farmington (24-7) vs. No. 2 Park Center (26-4), 6 p.m.