Advertisement

Baseball, soccer, softball and lacrosse team begin state tournament play

BASEBALL
CLASS 6 STATE QUARTERFINALS:
Western Branch 7
Freedom 3

CLASS 5 STATE QUARTERFINALS:
Ocean Lakes 6
Maury 7

Menchville 0
First Colonial 2

CLASS 4 STATE QUARTERFINALS:
Gloucester 2
Courtland 4

Smithfield 1
Atlee 7

CLASS 3 STATE QUARTERFINALS:
Lafayette 5
Culpeper County 2

York 4
Brentsville District 1

CLASS 2 STATE QUARTERFINALS:
Poquoson 11
Riverbends 1

CLASS 1 STATE QUARTERFINALS:
Rappahannock 12
Surry County 0

SOFTBALL
CLASS 6 STATE QUARTERFINALS:
Grassfield 0
Osbourn Park 3

CLASS 5 STATE QUARTERFINALS:
Kecoughtan 0
Kellam 11

Hickory 5
Granby 3

CLASS 4 STATE QUARTERFINALS:
Hanover 4
Gloucester 0

Atlee 5
Smithfield 0

CLASS 3 STATE QUARTERFINALS:
Tabb 1
Fauquier 2

BOYS SOCCER
CLASS 6 STATE QUARTERFINALS:
Gar-Field 3
Landstown 0

CLASS 5 STATE QUARTERFINALS:
Norview 0
Great Bridge 2

Cox 4
Menchville 1

CLASS 4 STATE QUARTERFINALS:
Mechanicsville 1
Smithfield 4

Warhill 1 (W)
Atlee 1

CLASS 3 STATE QUARTERFINALS:
Culpeper County 2 (W)
Grafton 2

Lafayette 4
Maggie Walker 0

CLASS 2 STATE QUARTERFINALS:
Bruton 3
Madison County 2

CLASS 1 STATE QUARTERFINALS:
Northampton 8
Altavista 0

GIRLS SOCCER
CLASS 6 STATE QUARTERFINALS:
Freedom 5
Western Branch 0

CLASS 5 STATE QUARTERFINALS:
Menchville 0
First Colonial 8

Kellam 5
Maury 0

CLASS 4 STATE QUARTERFINALS:
Jamestown 2
King George 0

Smithfield 0
Hanover 4

CLASS 3 STATE QUARTERFINALS:
Fauquier 0
Lafayette 3

Tabb 0
Brentsville District 2

CLASS 2 STATE QUARTERFINALS:
Poquoson 2
Woodstock Central 0

Clarke County 9
Nandua 0

CLASS 1 STATE QUARTERFINALS:
Northampton 3
West Point 2

BOYS LACROSSE
CLASS 5 STATE SEMIFINALS:
Kellam 9
Patrick Henry (Roanoke) 4

GIRLS LACROSSE
CLASS 5 STATE SEMIFINALS:
Douglas Freeman 17
Ocean Lakes 4

Copyright 2024 Nexstar Media, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

For the latest news, weather, sports, and streaming video, head to WAVY.com.