Australian Open 2019 order of play, day two: Tuesday's full schedule with Serena and Djokovic both in action

Telegraph Sport
The Telegraph
Serena Williams is in action on Tuesday - AFP
Serena Williams is in action on Tuesday - AFP

(All times local, +11 hours from GMT)

Rod Laver Arena

Scroll to continue with content
Ad

11:00: Destanee Aiava (Aus) v (17) Madison Keys (USA), Tatjana Maria (Ger) v (16) Serena Williams (USA), (4) Alexander Zverev (Ger) v Aljaz Bedene (Slo), (1) Novak Djokovic (Ser) v Mitchell Krueger (USA), (4) Naomi Osaka (Jpn) v Magda Linette (Pol)

Margaret Court Arena

11:00: Kamil Majchrzak (Pol) v (8) Kei Nishikori (Jpn), Tamara Zidansek (Slo) v Daria Gavrilova (Aus), Venus Williams (USA) v (25) Mihaela Buzarnescu (Rom), (1) Simona Halep (Rom) v Kaia Kanepi (Est), Benoit Paire (Fra) v (7) Dominic Thiem (Aut)

Melbourne Arena

11:00: Karolina Muchova (Cze) v (7) Karolina Pliskova (Cze), (11) Borna Coric (Cro) v Steve Darcis (Bel), Laura Siegemund (Ger) v Victoria Azarenka (Blr), Samantha Stosur (Aus) v Dayana Yastremska (Ukr), Nick Kyrgios (Aus) v (16) Milos Raonic (Can)

Court 5

11:00: Ilya Ivashka (Blr) v Malek Jaziri (Tun), Natalia Vikhlyantseva (Rus) v Varvara Lepchenko (USA), Filip Krajinovic (Ser) v (17) Marco Cecchinato (Ita)

Court 7

11:00: (12) Elise Mertens (Bel) v Anna Karolina Schmiedlova (Svk), Alex Bolt (Aus) v Jack Sock (USA), (27) Camila Giorgi (Ita) v Dalila Jakupovic (Slo), Jo-Wilfried Tsonga (Fra) v Martin Klizan (Svk)

Court 8

11:00: (21) Qiang Wang (Chn) v Fiona Ferro (Fra), (24) Hyeon Chung (Kor) v Bradley Klahn (USA), (32) Philipp Kohlschreiber (Ger) v Zhe Li (Chn), (26) Dominika Cibulkova (Svk) v Shuai Zhang (Chn)

Court 10

11:00: Pauline Parmentier (Fra) v Anastasia Potapova (Rus), Luca Vanni (Ita) v (23) Pablo Carreno-Busta (Spa), Jeremy Chardy (Fra) v Ugo Humbert (Fra)

Court 12

11:00: Zarina Diyas (Kaz) v Aleksandra Krunic (Ser), Laslo Djere (Ser) v Evgeny Donskoy (Rus), Marcel Granollers (Spa) v Marius Copil (Rom), Sofia Kenin (USA) v Veronika Kudermetova (Rus)

Court 13

11:00: Albert Ramos-Vinolas (Spa) v Marton Fucsovics (Hun), (10) Daria Kasatkina (Rus) v Timea Bacsinszky (Swi), Stefanie Voegele (Swi) v (28) Su-Wei Hsieh (Tpe), Alexei Popyrin (Aus) v Mischa Zverev (Ger)

Court 14

11:00: Lloyd George Harris (Rsa) v (15) Daniil Medvedev (Rus), Bjorn Fratangelo (USA) v (29) Gilles Simon (Fra), (23) Carla Suarez Navarro (Spa) v Clara Burel (Fra), Kristyna Pliskova (Cze) v Anna Blinkova (Rus)

Court 15

11:00: Nicolas Jarry (Chi) v Leonardo Mayer (Arg), Bianca Vanessa Andreescu (Can) v Whitney Osuigwe (USA), Lin Zhu (Chn) v Margarita Gasparyan (Rus), Maximilian Marterer (Ger) v Gleb Sakharov (Fra)

Court 19

11:00: Ivo Karlovic (Cro) v Hubert Hurkacz (Pol), Madison Brengle (USA) v Misaki Doi (Jpn), (28) Lucas Pouille (Fra) v Mikhail Kukushkin (Kaz), Iga Swiatek (Pol) v Ana Bogdan (Rom)

Court 20

11:00: Sam Querrey (USA) v Pierre-Hugues Herbert (Fra), Mona Barthel (Ger) v (13) Anastasija Sevastova (Lat), (21) David Goffin (Bel) v Christian Garin (Chi), Viktoria Kuzmova (Svk) v Kateryna Kozlova (Ukr)

Court 22

11:00: Jiri Vesely (Cze) v Ryan Harrison (USA), Guido Pella (Arg) v Joao Sousa (Por), Alize Cornet (Fra) v Lara Arruabarrena (Spa)

1573 Arena

11:00: (12) Fabio Fognini (Ita) v Jaume Munar (Spa), Eugenie Bouchard (Can) v Shuai Peng (Chn), Pablo Andujar (Spa) v (25) Denis Shapovalov (Can), Viktorija Golubic (Swi) v (6) Elina Svitolina (Ukr)

Court 3

11:00: Johanna Konta (Gbr) v Ajla Tomljanovic (Aus), Saisai Zheng (Chn) v (18) Garbine Muguruza (Spa), Taro Daniel (Jpn) v Thanasi Kokkinakis (Aus), Stan Wawrinka (Swi) v Ernests Gulbis (Lat)

What to Read Next