Advertisement

71 Section V girls earn basketball All-State honors

Mariah Watkins of Webster Schroeder is a Class AA first team All-State honoree.
Mariah Watkins of Webster Schroeder is a Class AA first team All-State honoree.

The 2023 New York State Sports Writers Association unveiled its picks for All-State honors and no doubt about it, Section V is coming in strong.

Section V has 71 players in total earning All-State honors for the 2022-23 season, including four on the first team in various classes.

Class AA

Player of the Year: Nicole Melious (Susan Wagner)

First team

Mariah Watkins (Webster Schroeder)

Third team

Jackie Funk (Penfield)

Fourth team

Amaia Jackson (Bishop Kearney)

Sixth team

Bella Pucci (Fairport)

Caydence Hadley (Bishop Kearney)

Seventh team

Mallory Heise (Hilton)

Ninth team 

Ella Meabon (Fairport)

13th team

Jazlynn Logan (School of the Arts)

15th team

Bria Watkins (Webster Schroeder)

16th team

Klarissa Goode (Bishop Kearney)

17th team

Maya Williams (School of the Arts)

Grace Alexander (Penfield)

18th team

Ella Clark (Hilton)

Honorable mention

Gabriela Lopez (Edison), Sadie Scott (Brighton), Rhylin Fehrenbach (Victor).

More: Meet the 2023 All-Greater Rochester Girls Basketball Team

Class A

Canandaigua's Mya Herman was named to the Class A second team for All-State.
Canandaigua's Mya Herman was named to the Class A second team for All-State.

Player of the Year: Clara Stack (Hamburg)

Second team

Mya Herman (Canandaigua)

Sixth team

Mady Kelly (Webster Thomas)

Audrey Hintz (Mercy)

Seventh team

Kyleigh Chapman (Canandaigua)

Eighth team

Sydney Postell (Churchville-Chili)

10th team

Ava Velletri (Brockport)

12th team

Leora Cook (Pittsford Sutherland)

13th team

Ellie Bergin (Pittsford Sutherland)

18th team

Gabriella Brown-Sturdviant (East)

Honorable mention

India Williams (Gates Chili)

Class B

Player of the Year: Eva DeChent (Putnam Valley)

First team

Morgan Caraballo (Waterloo)

Kylie Buckley (Livonia)

Waterloo's Morgan Caraballo is one of two Section V players named to the Class B first team All-State.
Waterloo's Morgan Caraballo is one of two Section V players named to the Class B first team All-State.

5th team

Molly O’Toole (Aquinas)

Jazzmyn Lewis (Waterloo)

Ninth team

Haley Mosch (Mynderse)

11th team

Ajayah Orr (Aquinas)

Jordyn Dyring (Hornell)

12th team

Meredith Czajkowski (Haverling)

13th team

Aynsley Belcher (Dansville)

Natalie DiSanto (Waterloo)

14th team

Loren Green (Aquinas)

Marianna Hodgins (Palmyra-Macedon)

16th team

Chelie Tyler (Dansville)

Honorable mention

Taryn Goodness (Palmyra-Macedon), Addison Bree (Waterloo), Libby Kwak (Livonia)

Class C

Player of the Year: Mary Ashley Groot (Dalton School-AIS)

First team

Lauren Kingsley (Pavilion)

Second team

Jayla Bell (Lyons)

Kaylee Marvin (Gananda)

Third team

Karlee Zinkievich (Pavilion)

Fourth team

Amelia McCulley (Batavia Notre Dame)

Sarina McDowell (Avon)

Fifth team

Jaida Larsen (Clyde-Savannah)

Sixth team

Lillian Mullen (Canisteo-Greenwood)

Seventh team

Kendall Parker (Dundee/Bradford)

Eighth team

Eva Jenny (Gananda)

Ninth team

Hazell Nickerson (Caledonia-Mumford)

11th team

Alyssa Kramer (Alexander)

Tessa Rodwell (York)

12th team

Brooke Burd (Canisteo-Greenwood)

Calla McCombs (Bloomfield)

14th team

Kamryn Bonnell (Lyons)

Honorable mention

Lily Funk (East Rochester), Caitlin Ryan (Oakfield-Alabama), Alea Groff (Oakfield-Alabama)

Class D

Player of the Year: Landree Kenyon (Hammond)

Second team

Vanessa Hall (Andover/Whitesville)

Third team

Jessica Prentice (Houghton)

Libby Benner (Keshequa)

Fourth team

Sydney Reilly (Elba)

Seventh team

Alyssa Marsh (Lima Christian)

Eighth team

Natalie Cornell (Jasper-Troupsburg)

10th team

Neveah Ross (Scio-Friendship)

Mary Hamer (Genesee Valley-Belfast)

Honorable mention

Addison Dillenbeck (Lyndonville), Caitlyn Graham (Arkport-Canaseraga), Braelyn Isaman (Keshequa).

This article originally appeared on MPNnow: NY All-State girls basketball: 71 Section V girls earn honors