Advertisement

2024 All-Area girls' basketball: Meet the complete team

Apr. 13—2024 All-Area girls' basketball: Meet the complete team

All-Area First Team

Athlete Yr. Pos. School

Josie Armstrong Sr. G Tri-County

Molly Buckles Sr. G/F LeRoy

Alexa Jamison Jr. G Salt Fork

Addison Lucht So. G Cissna Park

Addy Martinie Sr. F St. Joseph-Ogden

Sydney Moss Sr. F Tuscola

Claire Seal Sr. F ALAH

Ruari Quarnstrom Sr. G/F St. Thomas More

Kacie Sisk Jr. F Arcola

Raegen Stringer Sr. G Unity

All-Area Second Team

Athlete Yr. Pos. School

Jaydah Arrowsmith Sr. G Oakwood

Addi Erwin Jr. G Arthur Christian

Addison Frick Sr. G St. Joseph-Ogden

Maia High So. F Monticello

Jacey Kessler Sr. G/F Arcola

Haven Meyer Sr. G Watseka

Hunter Mowrey Sr. F Milford

Lia Patterson Jr. G Tuscola

Macie Russell Sr. G/F Salt Fork

Lily Sizemore Fr. G Gibson City-Melvin-Sibley

All-Area Special Mention

Athlete Yr. Pos. School

Ava Boyer Jr. G Tuscola

Haley Cox Sr. G LeRoy

JoBella Crafton Jr. F Villa Grove

Clara Dempsey So. G Clinton

Claire Dixon Jr. G Hoopeston Area

Kiley Dyer Sr. G Sullivan

Reese Gallier Jr. G/F Mahomet-Seymour

Avery Herschberger 8th G Arthur Christian

Lauryn Hamrick So. F Cissna Park

Brycie Hird So. G Salt Fork

Caroline Hill Sr. F Cerro Gordo/Bement

Dariah Horton So. G Centennial

Natalie Loy Jr. F LeRoy

Melina Luyando Sr. G Fisher

Megan Martin Jr. C Watseka

Addison Minor Jr. F Sullivan

Kelsey Moore Sr. G Arcola

ILyana Nambo Sr. G Iroquois West

Chizara Onyemere So. G Uni High

Alex Parastaran Jr. G Champaign Central

Carleigh Parks Sr. G/F Champaign Central

Addison Ray Sr. G/F Unity

Kendall Roberts Sr. G Georgetown-Ridge Farm

Marleigh Schmitt Sr. F BHRA

Addison Spesard Jr. G Georgetown-Ridge Farm

Haylei Simpson Sr. G/F Cerro Gordo/Bement

Nikita Taylor Sr. F Oakwood

Zoey Thomason Sr. G Tuscola

Kylie Waldinger Jr. G Mahomet-Seymour

Kenzie Wesson Sr. F Ridgeview

All-Area Honorable Mention

Academy High:

* Eleanor Laufenberg (Sr., C), Sophia Libman (Sr., G).

Argenta-Oreana:

* Pyper Jones (Fr., G).

Armstrong-Potomac:

* Elle Jameson (Fr., G).

Arthur Christian:

* Annabelle Haskins (Jr., G); Sophie Mast (So., G).

Bismarck-Henning/Rossville-Alvin:

* Beth McMahon (Jr., G), Ella Myers (Sr., G).

Blue Ridge:

* Kylie Madden (So., F), Phoebe Reynolds (Sr., G).

Cerro Gordo/Bement:

* Skye Tieman (Sr., G).

Champaign Central:

* Samara McArthur (So., G), Khalia Williams (So., G).

Chrisman:

* Taylor Jones (So., F), Olivia Radke (Sr., G).

Cissna Park:

* Sophie Duis (So., F), Josie Neukomm (So., G).

Clinton:

* Regan Filkin (Jr., G), Heidi Humble (Sr., G), MaKayla Koeppel (Sr., F).

Danville:

* Jada Bell (Fr., G), Anna Houpt (So., G).

Fisher:

* Jenna Clemmons (Sr., F), Paige Hott (Jr., F).

Georgetown-Ridge Farm:

* Madi Spesard (Fr., G).

Gibson City-Melvin-Sibley:

* Mindy Brown (Sr., G/F), Sophia Ray (Jr., F).

Heritage:

* Brooklynn Powell (Fr., G).

Hoopeston Area:

* Maddie Barnes (Jr., G), Brylie Cox (Jr., F).

Iroquois West:

* Amelia Scharp (So., G).

Mahomet-Seymour:

* Selah Campion (Jr., G), Sydney Young (Sr., G).

Milford:

* Kami Muehling (Fr., G).

Monticello:

* Megan Allen (Jr., F), Ali Weidner (Fr., G).

Paxton-Buckley-Loda:

* Tanner Graham (Jr., G).

Prairie Central:

* Lucy Whitfill (Sr., F).

Rantoul:

* Josie Roseman (So., G).

St. Joseph-Ogden:

* Addison Seggebruch (Sr., G).

St. Thomas More:

* Grace Dimoke (Sr., F), Audrey Gooding (So., G).

Schlarman:

* Addison Forsyth (Fr., G).

Sullivan:

* Shae Ellis (Jr., F), Emily Miller (Jr., F).

Tri-County:

* Kenzie Hales (Sr., C).

Uni High:

* Gabby Mongwa (Jr., F).

Unity:

* Reagan Little (Sr., F).

Urbana:

* Aziyiaha Davis (Sr., G/F).

Watseka:

* Brianna Denault (Sr., G), Jasmine Essington (Sr., G), Ava Swartz (Sr., F).

Westville

Gwen Bennett (Fr., G), Lani Gondzur (Jr., G), Aubrie Jenkins (Sr., G/F).