Buzzing on Yahoo Sports:

Soccer-UEFA Europa League qualification round 1 results

Reuters

July 1 (Infostrada Sports) - Results from the UEFA Europa League Qualification Round 1 first leg matches on Tuesday

Qualification Round 1

Tuesday, July 1, first leg

Shkendija 79 (FYR Macedonia) - Zimbru Chisinau (Moldova) 2-1 (halftime: 1-0)

Jeunesse Esch (Luxembourg) - Dundalk (Ireland) 0-2 (halftime: 0-0)

Sliema Wanderers (Malta) - Ferencvaros (Hungary) 1-1 (halftime: 1-0)

Next Fixtures (GMT):

Qualification Round 1, first leg

Thursday, July 3

Shirak Gyumri (Armenia) v Shakhtyor IK (Kazakhstan) (1400)

Pyunik Yerevan (Armenia) v Astana (Kazakhstan) (1400)

Kairat Almaty (Kazakhstan) v Kukesi (Albania) (1400)

FC Veris (Moldova) v Litex Lovech (Bulgaria) (1430)

Banga Gargzdai (Lithuania) v Sligo Rovers (Ireland) (1500)

FK Qabala (Azerbaijan) v Siroki Brijeg (Bosnia & Herzegovina) (1500)

Santos Tartu (Estonia) v Tromso (Norway) (1500)

MyPa Myllykoski (Finland) v IF (Faroe Islands) (1530)

Kalev Sillamae (Estonia) v FC Honka (Finland) (1530)

Celik (Montenegro) v Koper (Slovenia) (1530)

VPS (Finland) v Brommapojkarna (Sweden) (1600)

FK Turnovo (FYR Macedonia) v Chikhura Sachkere (Georgia) (1600)

UE Santa Coloma (Andorra) v Metalurg Skopje (FYR Macedonia) (1600)

Botev Plovdiv (Bulgaria) v Libertas (San Marino) (1645)

IFK Gothenburg (Sweden) v CS Fola Esch (Luxembourg) (1700)

Rosenborg Trondheim (Norway) v FK Jelgava (Latvia) (1700)

FC Vaduz (Liechtenstein) v College Europa FC (Gibraltar) (1700)

FC Tiraspol (Moldova) v Inter Baku (Azerbaijan) (1700)

Sioni Bolnisi (Georgia) v Flamurtari (Albania) (1700)

FC Differdange 03 (Luxembourg) v Atlantas Klaipeda (Lithuania) (1730)

Airbus UK (Wales) v FK Haugesund (Norway) (1745)

B36 Torshavn (Faroe Islands) v Linfield (Northern Ireland) (1800)

Hibernians (Malta) v Spartak Trnava (Slovakia) (1800)

Cukaricki (Serbia) v UE Sant Julia (Andorra) (1800)

Rudar Velenje (Slovenia) v Laci (Albania) (1800)

NK Split (Croatia) v MIKA Ashtarak (Armenia) (1800)

Vikingur (Faroe Islands) v Daugava Daugavpils (Latvia) (1800)

Diosgyor (Hungary) v Birkirkara (Malta) (1830)

Folgore/Falciano (San Marino) v FK Buducnost Podgorica (Montenegro) (1830)

Aberdeen (Scotland) v FK Daugava Riga (Latvia) (1845)

Crusaders (Northern Ireland) v Ekranas Panevezys (Lithuania) (1845)

Derry City (Ireland) v Aberystwyth Town (Wales) (1845)

FH (Iceland) v Glenavon (Northern Ireland) (1915)

Fram (Iceland) v Kalju Nomme (Estonia) (1915)

Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia & Herzegovina) v Lovcen (Montenegro) (1915)

Stjarnan (Iceland) v Bangor City (Wales) (1915)

View Comments (0)